Obiecałam Wam więcej elementów wspólnych dla kultowej sagi Gwiezdne Wojny i 2,5tys.-letniego systemu filozofii. I oto się zabrałam i spisałam. Pierwszą część wywodu znajdziecie tu FANI STAR WARS! ZANIM UZNACIE, ŻE JOGA JEST SŁABA, SPRAWDŹCIE CO JEDI I JOGIN MAJĄ ZE SOBĄ WSPÓLNEGO. A resztę poniżej.

Gwoli przypomnienia, joga jako filozofia jest źródłem myśli i praktyk, z którego czerpią takie izmy jak hinduizm, buddyzm, dźinizm i jediizm.

Ten ostatni to jeden z tzw. nowych ruchów religijnych, oparty na uniwersum serii Gwiezdne Wojny. Skoro w Polsce zadeklarowało przynależność do tego kościoła prawie 1500 osób, to mogą się ucieszyć, że jest nas więcej.

4. Ciemna strona Mocy albo Ego

Tak, siła Jedi wypływa z Mocy, ale strzeż się ciemnej strony. Gniewu, lęku, agresji. Ciemna strona Mocy to one. Szybko się zjawiają, gdy toczysz walkę. Gdy wstąpisz na ciemną ścieżkę, losem twoim ona zawładnie. — Yoda

Sith, czyli mroczy Jedi – zamiast czerpać siłę z życia, dąży jedynie do wzmacniania własnej potęgi, obojętnie jakim kosztem. Ciemna strona Mocy opiera się na destrukcji i negatywnych emocjach, takich jak strach, gniew czy nienawiść. Oferuje szybki i łatwiejszy rozwój umiejętności dających wrażenie, że jest silniejsza od jasnej strony, czym kusi delikwenta. Ale to prosta ścieżka do nikąd!

Patanżdali w Joga sturach, mówi z kolei o Kleśa, czyli truciznach – ignorancji, pysze, chciwości, nienawiści / złości i strachu. Stoją one na drodze do oświecenia.

Mamy też koncepcję ego. Ego To poczucie, że jest się oddzielnym bytem posiadającym ciało i umysł. Poczucie to daje złudzenie rozdzielności – coś jest „moje” albo „twoje”. “Moja racja, jest najmojsza!”. Przez to, ego jest sprawcą cierpienia. Czemuż to?

To ja dopowiem ulubioną zagadką Pana Tadzia:

Pan Tadzio: Co jest najgorsze w seksie grupowym?

Ja: yyyy….

Pan Tadzio: Najgorsze w seksie grupowym to zostać pominiętym.

Ja: eeee haha… ha

Ja w myślach: To tylko Pana Ego.

Ego boi się, że nie zostanie zauważone, docenione, że nie jest inne, lepsze. Im mniejsza wartość (domniemana przez ego) tym większe ego. I gniewa się ego, gniewa się bardzo i obraża. Oj jak nienawidzi! Rozpamiętuje prawdziwe i wyimaginowane krzywdy.

Jeśli w przeszłość spojrzysz tylko cierpienie odnajdziesz. – Yoda

Mieć „wielkie ego” w tym znaczeniu, nie odnosi się do zbytniej pewności siebie, a do nadmiernego przywiązania do „Ja, mnie, moje” i tendencji częstego lub stałego przebywania w tej ułudzie. Rozbuchane ego identyfikuje się zbytnio ze swoją historią, ciałem, osiągnięciami. Takimi jak posiadanie największej Gwiazdy Śmierci, zdobycie siły, potęgi dającej przewagę nad innymi, zawładnięcie galaktyką, czy popisywanie się zaawansowanymi pozycjami jogi.

Znajdź jedno podobieństwo między tym:

Gwiezdne Wojny a Joga - Ciemna strona Mocy albo Ego
Moja Gwiazda Śmierci jest największa w Galaktyce. (Moje Ego jest najmniejsze w Galaktyce).

A tym:

Zarówno w jodze (nie w znaczeniu fitnessu, tylko filozofii, stylu życia) i w jasnej ścieżce Mocy chodzi o zredukowanie ego.

Znaczenia wielkość nie ma… Po wielkości mnie sądzisz? – Yoda

Wielkiego wojownika, hmm? Wojna nikogo wielkim nie czyni. – Yoda

Jedi powinien stawiać dobro ogółu ponad swoim. W wielu sytuacjach Jedi poświęcali życie swoim ideałom, lub dobru innych istot. Przykładem takiego podejścia jest Obi-Wan Kenobi, w którym nie ma chciwości, nie ma chęci zdobycia uznania, nie ma potrzeby wygrania za wszelką cenę.

W jodzie nie chodzi o sięganie rękami do palców stóp, chodzi o to, czego uczymy się na drodze w dół. – Judith Hanson Lasater

5. Wojownicy światła

… moim sprzymierzeńcem jest Moc. A potężny to sprzymierzeniec. Życie ona tworzy, pozwala mu wzrastać. Moc otacza nas przenika i łączy. Świetlistymi istotami jesteśmy, a nie tą surową materią. – Yoda

Gwiezdne Wojny za pośrednictwem Yody odzwierciedlają przekonanie, że wszyscy jesteśmy istotami duchowymi w ciele fizycznym, a nie na odwrót. Nauka jogi (z ang. science of yogajoga uważana jest za dyscyplinę naukową, nie religię) mówi o świadomości, formie energii w postaci duszy.

Widz jest czystą świadomością. Chociaż jest czysty postrzega odbicia natury w inteligencji (buddhi). Dając się ponieść naturze traci swą identyfikację. – Patandżali

Z czym walczą Jedi i Jogini, czyli wojownicy światła? Przede wszystkim z samymi sobą, własnymi słabościami, z Ego. Jak pozbyć się ego lub umknąć ciemnej stronie mocy? Jogin i Jedi praktykują nie-przywiązanie.

Śmierć naturalną częścią życia jest. Raduj się tymi wokół ciebie, którzy przekształcają się w Moc. Nie opłakuj ich, nie tęsknij za nimi. Przywiązanie prowadzi do zazdrości. Cieniem chciwości jest ono. – Yoda

Poprzez praktykę i nie-przywiązanie poruszenia świadomości mogą być zatrzymane. – Patandżali

6. Kwiat lotosu na tafli jeziora

Jak odróżnię dobro od zła? – Luke

Będziesz wiedział, gdy spokojny będziesz. W pokoju – Yoda

Najlepszym co możesz zrobić, gdy pożera Cię smok, to być spokojnym.

Medytacja - największa broń Jogina i Jedi (Gwiezdne Wojny a Joga)

Sithowie (mroczni Jedi) wierzą, że silne emocje są naturalne i pomagają w osiągnięciu prawdziwej potęgi. Jedi jasnej strony Mocy żyje w pokoju ze swoimi emocjami i nie daje się im kierować. Dąży do poszerzania swojej wiedzy, unikania przywiązań, które uniemożliwiają mu pełne oddanie się słuchaniu Mocy.

Joga jest to powściągnięcie zjawisk świadomości. Wtedy obserwator utrzymuje się w swojej właściwej naturze – Patanżali

Filozofia Jedi:

 • Nie ma emocji – jest spokój.
 • Nie ma ignorancji – jest wiedza.
 • Nie ma namiętności (pasji) – jest pogoda ducha.
 • Nie ma chaosu – jest harmonia.
 • Nie ma śmierci – jest Moc.

Panowanie nad Mocą uzyskuje się poprzez skupienie, medytację. Jedi, który dogłębnie poznał Moc i postępował zgodnie z jej nakazami, po śmierci może zachować swoją tożsamość i objawiać się żywym jako swego rodzaju duch.

8-stopniowa ścieżka jogi, czyli kodeks jogina obejmuje nakazy i zakazy moralne (Jamy i Nijamy):

 • ahimsa – niekrzywdzenie, nie używanie przemocy
 • asteya – niekradzenie
 • satya – życie w prawdzie
 • brahmacarya – wstrzemięźliwość
 • aparigraha – niegromadzenie
 • sauca – czystość
 • santosa – zadowolenie, spokój
 • tapas – zapał, wytrwałość, wysiłek
 • svadhaya – wiedza poprzez obserwację, badanie, samokształcenie
 • isvara pranidhana – oddanie się sile wyższej

Praktyka jogi prowadzi do rozwoju duchowego, a w aspekcie filozoficzno-religijnym wyzwolenia się praktykującego z kręgu narodzin i śmierci. Nie ma śmierci – jest zjednoczenie z absolutem.

Dla porównania filozofia Sithów:

 • Spokój to kłamstwo – Jest tylko pasja
 • Dzięki pasji osiągam siłę
 • Dzięki sile osiągam potęgę
 • Dzięki potędze osiągam zwycięstwo
 • Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
 • Moc mnie uwolni.

 

I to by było na tyle, dzieciaki. Niech moc będzie z Wami!

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6.

Autor

Opowiadam o jodze, medytacji, podróżach i innych sposobach pracy z ciałem, umysłem i duszą. Te rzeczy zmieniły moje życie - sprawiły, że lepiej się czuję w swoim ciele, jestem zdrowsza, łatwiej pokonuję codzienne trudności, pełniej wyrażam siebie. Jeśli chcesz tego dla siebie i swoich najbliższych dołącz do mnie - zapisz się do newslettera (rzuć okiem w prawo) albo subskrybuj moje kanały w social mediach (wystarczy kliknąć poniżej, by je odwiedzić). Indżoj! I DBAJ ZE MNĄ O SWOJE CIAŁO, UMYSŁ I DUSZĘ