Joga spokojna

Joga spokojna to powolne tempo zajęć, które pozwala skoncentrować się na szczegółach ustawienia ciała w pozycjach, wzorcach oddychania i medytacji. Praktyka ta jest stosunkowo łagodna, wolna i polecana początkującym lub tym, którzy wolą bardziej zrelaksowany styl i pozostawanie dłużej w pozycjach.

Joga spokojna. Poranna lekcja, Tajlandia, Paksong, Eco-Logic Yoga Retreat, Mar 2016
Poranna lekcja jogi, Tajlandia, Paksong, Eco-Logic Yoga Retreat, Mar 2016

Ciało jest łukiem, asana jest strzałą a dusza jest celem – BKS Iyengar


Yin Joga (powięź i stawy)

Podczas gdy aktywne style jogi skupiają się bardziej na tkance mięśniowej, Yin Joga (zwana też Jin Jogą Powięziową) jako joga spokojna prowadzona jest w wolnym tempie i na rozluźnionych mięśniach czego celem jest wzmocnienie i zwiększenie elastyczności tkanki łącznej tj. powięzi, stawów, więzadeł, a nawet kości. Yin Joga uczy uważności i także szacunku dla własnego ciała i jego ograniczeń.

Narzędzia: pozycje jogi trzymane od 2 do 20 minut, pomoce, korekty.

Poziom: początkujący i zaawansowany.

Korzyści: poprawia elastyczność stawów i powięzi, zwiększa zakres ruchu.

Przeciwwskazania: niedawno przebyty zabieg chirurgiczny (w szczególności kolan, bioder, kręgosłupa i narządów wewnętrznych).


Joga spokojna - Zajęcia Hatha Jogi, Tajlandia, Koh Phangan, Samma Karuna School of Awakening and Healing, Lis 2014
Zajęcia Hatha Jogi, Tajlandia, Koh Phangan, Samma Karuna School of Awakening and Healing, Lis 2014

Hatha

Joga spokojna ale mocniejsza od stylu Yin – wzmacnia również mięśnie, zwiększa siłę i wytrzymałość. Zajęcia prowadzone są w stosunkowo wolnym tempie (zostajemy w pozycjach na kilka oddechów) i z dużą ilością instrukcji nakierowanych na poprawne ustawienie ciała i kontrolę oddechu. Styl hatha pozwala poczuć jak ciało pracuje, jak współpracują ze sobą mięśnie, stawy, jak oddech wspiera ciało. Idealna dla tych, którzy mają pewne doświadczenie z jogą.

Narzędzia: demonstracja i wyjaśnienie pozycji jogi i ćwiczeń oddechowych, pomoce.

Poziom: początkujący i zaawansowany.

Korzyści: prawidłowe ustawienie ciała, równowaga, siła, spokój.

Przeciwwskazania: niedawno przebyty zabieg chirurgiczny (w szczególności z kolan, bioder, kręgosłupa, lub narządów wewnętrznych), ciąża.


Dowiedz się więcej o jodze czytając mojego bloga i sprawdź ceny i kalendarz poniżej lub skontaktuj się z nami, jeśli chcesz zorganizować zajęcia indywidualnie!

Joga spokojna - Zajęcia Yin Jogi, Malezja, Georgetown, Sunalini Yoga, Maj 2016
Zajęcia Yin Jogi, Malezja, Georgetown, Sunalini Yoga, Maj 2016