Kim jestem?

Żeby to tak było łatwo odpowiedzieć! Jest kilka wersji i ciężko się zdecydować… Kiedy byłam mała, chciałam być Aragornem, Jedi albo Włóczykijem z Muminków. Nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Renata Szewczyk Jee Yoga

Renata aka Benia Szu

Poszukiwaczka przygód

Wierzę, że w życiu chodzi o to, by zbierać doświadczenia, uczyć się i stawać lepszą wersją siebie. Jestem przekonana, że nie osiąga się tego przez zdobywanie rzeczy czy nawet konkretnych umiejętności, ale o uczenie się siebie, ufanie sobie i bycie wytrwałym w swoich postanowieniach.

Dlatego podróżuję, dlatego szukam przygód, dlatego próbuję różnych rzeczy, łowię doświadczenia, eksperymentuję i bawię się życiem. Przede wszystkim jednak jestem zwyczajną dziewczyną, która pewnego dnia postanowiła spełnić swoje marzenia i żyć po swojemu.


Zdjęcie @nebnomad
Cze ’15, Rishikesh, Indie.

Renata aka Jee(Weshwari) Devi

Nauczyciel Hatha Jogi, Medytacji i Sztuki Medytacyjnej

Przygodę z jogą zacząłem od Jogi Iyengara w 2010 roku z Centrum Hatha-Jogi Michała Szczepanika w Łodzi i Joga Centrum Adama Bielewicza w Warszawie.

Następnie, w 2014 roku podróżując po Azji rozszerzyłam praktykę o hatha vinyasa jogę, medytację i sztukę medytacyjną. Rok później spróbowałam i zakochałam się w Yin Jodze tzw. jodze powięziowej.

Uczę Hatha Vinyasa w umiarkowanym tempie i Hatha w połączeniu z elementami Jogi Iyengara oraz Jin Jogi z powiązanej z technikami medytacyjnymi. Dzięki temu daję moim uczniom miejsce na poznaniu siebie na poziomie fizycznym i emocjonalnym.

Jestem zdecydowanie zwolennikiem odpowiedniego (bezpiecznego i efektywnego) ustawienia ciała w pozycjach jogi (właściwego i dostępnego do ciała a nie do pozycji!), ale zwracam także uwagę na wzorce oddychania, jak i filozoficzny aspekt praktyki.

Uczę również jogi dla dzieci od lat 3. Jednak moje podejście wykracza poza fizyczny aspekt (wg podejścia Divine Light Yoga). W lekcje jogi dla dzieci wplatam również gry i zabawy, muzykę, ćwiczenia relaksacyjne, opowiadania i bajki, sztuki plastyczne, elementy przyrody, wizualizacje i filozofię.

Uczę po polsku i angielsku.

Techniki medytacyjne, których używam: Pranayama, aktywne medytacje OSHO, Mindfulness, Meta, Mantra, wizualizacje, Joga Nidra, koncentracja wzrokowa, intuicyjne rysowanie, tworzenie Mandali.


O czym jest Jee Yoga

Jee Yoga* to nie jest kolejny blog o jodze, ani kolejna strona o asanach.

Jee Yoga to podróż dla ciała, umysłu i duszy. Dla Ciebie i dla mnie. Miejsce dla Jedi dużych i małych, w którym znajdziesz inspirację, przeczytasz, posłuchasz, obejrzysz na własne oczy i spróbujesz wykorzystać jogę, medytację, podróże i inne techniki rozwoju w swoim codziennym życiu.

Joga użytkowa, nie do końca na poważna, ale całkiem praktyczna. Jaka Renia, taka joga…

Nie ma tu dyskryminacji ze względu na wiek, poziom sprawności, czy elastyczności, więc Twoje dzieci i Twoja babcia znajdą tu coś dla siebie. Potrzebna jedynie otwarta głowa, serce i dystans do siebie (i do mnie). I wziu, hej przygodo!


Zdjęcie @nebnomad
Cze ’15, Rishikesh, Indie.

Jak zostałam nauczycielem Jogi

Moja jogiczna podróż zaczęła się pięć lat przed tym, jak uzyskałam pierwszy certyfikat uprawniający mnie do nauczania. Zaczęłam ćwiczyć jogę ze względu na towarzyszące mi od dzieciństwa problemy ze stawami stawami biodrowymi, a także ból kręgosłupa będący następstwem wielu lat pracy za biurkiem. Podczas kilkumiesięcznej podróży do Indii i Azji Południowo-Wschodniej miałam szansę uczyć się jogi i medytacji od nauczycieli z różnych krajów i tradycji, co pozwoliło mi na pogłębienie praktyki. Odkryłam, że najbardziej ekscytująca podróż jest ta wewnątrz siebie. Nic nie dało mi większej równowagi, samoświadomości i wiary w siebie, niż praktyka jogi. Chciałam wiedzieć więcej! Tak trafiłam do szkoły jogi w Tajlandii, gdzie pod przewodnictwem Satyamy Lasby ukończyłam kurs i zostałam certyfikowanym nauczycielem jogi.

Pół roku później pojechałam do Indii, do Rishikesh „Światowej Stolicy Jogi”, by uczyć się medytacji indywidualnie od Yogiego Anandadewananda Saraswati. To pomogło mi pogłębić własną praktykę, jak i techniki nauczania.

W tym samym roku, spotkałam inną inspirującą joginkę i nauczycielkę. Laura McEgan zainspirowała i przygotowała mnie do pracy z dziećmi, by wpierać je w stawaniu się zdrowymi i aktywnymi członkami społeczeństwa.

Możesz także przeczytać moją historię w portalu Phanganist – Anatomy of a Yogi – Renata of Jee Yoga. A poniżej zapoznać się z kursami, które ukończyłam:

Praktyka własna, Tailandia, Koh Tao, Lis 2015

Mar 2016 | Kurs Nauczycielski Jogi dla dzieci (110-godzin, w tym 95-godzin certyfikowanych przez Yoga Alliance)
Nauczyciel prowadzący: Lura Mcegan, Divine Light Yoga | Tajalndia, Pak Song

Cze – Lip 2015 | Kurs asan i technik medytacyjnych (1 miesiąc)
Nauczyciel prowadzący: Guruji Anandadewananda Saraswati, Bliss Yoga Center, Swargashram | Indie, Rishikesh

Paź – Lis 2014 | Kurs Nauczycielski Hatha Jogi w systemie Vinyasa (200-godzin certyfikowany przez Yoga Alliance)
Nauczyciel prowadzący: Satyama Lasby, Samma Karuna Awakening and Healing School  | Tajlandia, Koh Phangan

Plus sporo różnych warsztatów nie tylko jogicznych! Anatomia, sztuka medytacyjna, medytacja, artterapia, bla, bla, bla, bla…


Samma Karuna, Tajlandia, Koh Phangan, Lis ’14

Doświadczenie w nauczaniu Jogi

Zaczęłam uczyć jogi zaraz po ukończeniu szkolenia w listopadzie 2014 roku, w tej samej szkole, w której uczyłam (Samma Karuna Awakening and Healing School, Koh Phangan, Tajlandia). Od tego czasu podróżowałam po Europie, Indiach i Azji Południowo-Wschodniej i uczyłam jogi prywatnie, w szkołach jogi, a także w ramach yoga retreats (wakacji z jogą). Miałam również okazję prowadzić kurs asan, medytacji i anatomii jogi dla przyszłych nauczycieli jogi w trakcie kursu nauczycielskiego w Marina Yoga & Reiki (Krabi, Ao Nang, Tajlandia). Dzięki współpracy z Thai Child Development Foundation w Tajlandii odkryłam potencjał edukacyjny jogi dla dzieci, zakochałam się w jej luźnym charakterze i zaczęłam jej uczyć.


Tailandia, Paksong, Eco-Logic Yoga Retreat, Lip ’15

Inne doświadczenia warte wspomnienia, by zrobiło się choć trochę poważnie

Sie 2014 | Kurs Medytacji Vipassana
International Buddhist Center Prathat Doi Suthep | Tailandia, Chiang Mai

Sie 2014 |  Podstawy Tajskiego Masażu
International Training Massage School | Tailandia, Chiang Mai

2011 – 2014 | Kierownik Biura Projektu
Spinaker Innowacji | Polska, Warszawa 

2005 – 2011 | Konsultant Projektów Unijnych dla MSP
Różne firmy konsultingowe i działalność własna | Polska, Lódź i Warszawa

2003 – 2006 | Studia Magisterskie w Kierunku Finansów i Bankowości
Akademia Finansów w Warszawie | Polska, Warszawa