Jesteś przed pierwszymi zajęciami jogi i nie wiesz czego się spodziewać? Masz obawy, które ciągle Cię powstrzymują przed spróbowaniem? To dowiedz się, co Cię czeka na pierwszej lekcji jogi.

1. Pierwsze primo – To będzie baaardzo dziwne

Jeśli nigdy wcześniej nie ćwiczyłaś jogi, wiele pozycji będzie dla Ciebie po prostu dziwacznych. Po prostu, będziesz czuć się i wyglądać dziwnie.

Możesz śmieszkować albo marudzić ale wiedz, że raczej nie znajdziesz zrozumienia wśród towarzyszy. Oni już wiedzą, że te dziwne rzeczy robią dobrze ich ciałom i głowom.

Dziwne odczucia to kwestia przywyknięcia do ruchów, do których twoje ciało nie jest przyzwyczajone. Z czasem wykręcanie się w różnych kierunkach spowszednieje na tyle, że już nie będzie się z czego śmiać. Mało tego, zaczniesz to lubić!

2. Drugie primo – Będziesz do niczego

Może i bez wysiłku wyciskasz 100 pompek albo biegasz w maratonach, ale joga to zupełnie inna bestia. Elastyczność jest tutaj bardzo ważna i to z niej pochodzi siła. Jeśli Twój trening nie przewidywał rozciągania, to na pierwszej lekcji jogi możesz się zdziwić. To zupełnie nowe doznania.

Renia Dobra Rada – daj sobie czas i nie odpuszczaj. Poczujesz się lepiej, wcześniej niż myślisz.

3. Dowiesz się czym jest ból

No więc każą Ci zaplątać się w jakąś dziwną pozycję i jak tylko przestaniesz śmieszkować i ubierzesz w nią swoje ciało, to pierwsze co przyjdzie Ci do głowy to „O matkobosko, jak to boli!„.

Musisz jednak wiedzieć, że… niekoniecznie. Istnieje diametralna różnica i zarazem cienka granica między dyskomfortem a bólem.

Ból jest ostry i intensywny. To wiadomość od Twojego ciała, które mówi „PRZESTAŃ!„.

Dyskomfort to coś zupełnie innego. Ciało po prostu potrzebuje czasu, żeby się przyzwyczaić. Być może Twoje stawy i mięśnie nigdy nie były wykorzystywane w ten sposób i teraz są w głębokim szoku.

Jeśli czujesz ból, wychodź z pozycji na-ten-tychmiast! Jeśli nie masz pewności, co się tutaj dzieje postaraj się użyć swojej intuicji i słuchaj instruktora. Nie bój się zadawać pytań, bo nie ma sensu się uszkadzać w imię perfekcyjnej pozycji. Albo udowadniania sobie czegoś.

Ból, który odczuwasz dzień po tym, jak Twoje ciało doświadcza jogowych dziwności, powie Ci czy nie przesadzasz.

4. Nie umiesz dobrze oddychać

Zacznijmy od tego, że dobry oddech to długi i głęboki oddech. To jak oddychamy zależy w dużym stopniu od sytuacji, w której się znajdujemy. Zwłaszcza w stresie (a w dzisiejszych czasach jest on długotrwały) oddycha się płycej i krócej. Nie mając kontroli nad swoim oddechem, utrudniasz ciału zachowanie spokoju.

Na jodze uczysz się oddychać intencjonalnie i w różny sposób, świadomie oddziaływać na swoje ciało. Sposób oddychania dobrany jest do rodzaju ćwiczenia i dobrze wykonany pomaga wejść w pozycję głębiej i utrzymać ją dłużej.

5. Tak, tam też masz mięśnie

Nie ma znaczenia, jak wysportowane czy elastycznie jest Twoje ciało. Joga to zupełnie nowe doświadczenie, a w trakcie jednej sesji wykorzystuje się tak różne pozycje, że wszystkie mięśnie w ciele zostają poruszone. Wiele ćwiczeń dosięga mięśni głębokich i nagle okazuje się, że czujesz swoje ciało w zupełnie inny sposób.

Czy któraś z powyższych rzeczy jest dla Ciebie szczególnie zniechęcająca / zachęcająca?

A jeśli masz już pierwsze zajęcia jogi za sobą, to które z tych 5 rzeczy przytrafiły się Tobie?

Daj znać!

Autor

Pomagam dbać o ciało, umysł i duszę. Opowiadam o jodze, medytacji, podróżach i innych sposobach rozwoju osobistego. Te rzeczy zmieniły moje życie - sprawiły, że lepiej się czuję w swoim ciele, jestem zdrowsza, łatwiej pokonuję codzienne trudności, pełniej wyrażam siebie. DOŁĄCZ DO MNIE: