Joga dla dzieci i rodziców - Kawiarnia Wolna Przestrzeń

Czy *joga dla dzieci* ma sens? 4 fakty, o których powinieneś wiedzieć

Muszę przyznać, że szedłem na te zajęcia trochę nastroszony. Słyszałem, o jodze dla 6-letnich dzieci, ale nie mogłem sobie wyobrazić jak można ją robić z młodszymi. Jestem pozytywnie zaskoczony! – powiedział tata 2,5-rocznego chłopczyka po zajęciach jogi rodzinnej.

A jednak można! Trzeba jedynie pamiętać o dostosowaniu zajęć do wieku, możliwości dziecka i sytuacji. Odkąd uczę jogi dla dzieci, stało się dla mnie oczywistą oczywistością, że dzieciaki rzeczywiście praktykują jogę i nie jest to tylko chłyt marketingowy. Teraz kiedy zaczynam prowadzić w Polsce zajęcia rodzinne, widzę że ich forma jest sporym zaskoczeniem dla rodziców.

Oto cztery fakty o jodze dla dzieci i jodze rodzinnej, które pomogą Ci zrozumieć koncepcję prowadzenia zajęć jogi dla najmłodszych.

Joga dla dzieci, Tajlandia, Paksong, Thai Child Development Foundation, Mar 2016
Joga dla dzieci, Tajlandia, Paksong, Thai Child Development Foundation, Mar 2016 Dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi też mogą bawić się w jogę! Każdy w ramach swoich możliwości.

1. Pierwsze primo, joga to zabawa

Umówmy się, dzieci nie posadzimy w lotosie, czy nawet wojowniku, tak by wytrzymały dłużej niż kilka sekund. Chyba, że się je przekupi, przechytrzy albo przemyci asany w ramach ciekawej dla nich zabawy.

 

Dlatego zajęcia jogi dla dzieci lub dzieci i rodziców prowadzone są w formie zabaw, często połączonych w bajki, okraszonych muzyką i plastyką. Przez to są o wiele bardziej dynamiczne, niż zajęcia dla dorosłych.

 

Praktyka pozycji jogi odbywa się indywidualnie, w parach i w grupie, gdzie wykorzystywane są w ramach tzw. asana games czyli gier jogicznych. Duże znaczenie odgrywa tutaj wyobraźnia, która pozwala zamienić ćwiczenia oddechowe, czy relaks w przygodę.

 

Tak jak w przypadku bajek zajęcia jogi mogą mieć wartość edukacyjną i inspirować dzieci do stosowania technik jogi w życiu codziennym. Dzieci mogą się później bawić w jogę w domu. Sami, lub z rówieśnikami, albo nawet rodzicami.

Sobotnie poranki z jogą rodzinną w Kawiarni Wolna Przestrzeń na Pradze
Tak wyglądają sobotnie poranki z jogą rodzinną w Kawiarni Wolna Przestrzeń na Pradze. Stoimy na samym szczycie wysoookiej góry, oddychamy rześkim górskim powietrzem i mówimy cześć słońcu!

2. Drugie primo, tutaj wiek ma znaczenie

Potrzeby i zainteresowania dzieci zmieniają się bardzo szybko, dlatego różnica wieku między dziećmi w grupie jogi nie powinna być duża. Tak jak początkujący jogini nie mają co się pchać na zajęcia dla zaawansowanych, a zaawansowani będą się nudzić na grupie początkującej.

 

I tak 3-latek będzie się świetnie bawił udając krówkę i muuuucząc (a przy tym poruszając kręgosłup i ćwicząc oddech), ale już 5-latek może to uznać za dziecinne i nudne. Młodsze dzieci potrzebują więcej uwagi, a instrukcje muszą być proste. Starszym dzieciom potrzeba więcej wyzwań i swobody.

 

Trzylatki i czterolatki mogą już samodzielnie brać udział w zajęciach grupowych dla dzieci. Młodsze dzieci wymagają indywidualnego opiekuna, który będzie ich partnerem i przewodnikiem.

Różny też będzie rodzaj ćwiczeń na zajęciach rodzinnych dla taty z 6-letnim synem i dla mamy z niemowlakiem. Mimo, że zajęcia dla jednych i drugich będą się skupiać na więzi z latoroślą, to mama z niemowlakiem nie będzie zainteresowana grą w jogicznego berka. Proste.

https://www.youtube.com/watch?v=e1V4_Wg83Qc

3. Każde dziecko ma własny styl uczenia się i ćwiczenia jogi

Jak z dorosłymi, kto lubi Iyengara, ten raczej nie pobiegnie na Ashtangę… i odwrotnie.

Zgodnie z teorią edukacyjną Inteligencji Wielorakiej Howarda Gardnera mamy aż 8 różnych typów osobowościowych (które mogą się miksować) i tyleż stylów uczenia się.

Twoje dziecko może więc koncentrować się na przykład poprzez ruch, albo artykulację swoich myśli lub uczuć. Czyli dużo gada, albo śpiewa. I to jest jak najbardziej ok nawet na zajęciach jogi!

 

Małe dzieci naturalnie mają krótki czas koncentracji uwagi, bo ich zadaniem jest ciągła nauka czyli pobieranie bodźców z otoczenia. Daj im zadanie do wykonania, a skupiają się na nim jak tylko mogą, by je wypełnić.

 

Nie oczekuj więc, że Twoje ruchliwe dziecko, nagle jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmieni się w spokojnego małego jogina. Nie myśl też, że joga nie jest dla niego jeśli ma trudności z usiedzeniem na miejscu.

Nauczenie dziecka zarządzania swoim ciałem i umysłem wymaga czasu. Na zajęciach jogi, poprzez stworzenie odpowiedniego środowiska (dzieci zachowują się też inaczej, gdy w pobliżu nie ma rodziców) stopniowo przyzwyczaja się dzieci do pewnej jogicznej rutyny.

Joga dla dzieci, Tajlandia, Paksong, Eco-Logic Yoga Retreat, Mar 2016. Czasami oczy nie chcą się tak po prostu zamknąć… potrzeba nie lada siły, by się posłuchały!

4. Nauka jogi w zależności od wieku i osobowości ma inne cele i efekty

Generalnie joga to świetna aktywność fizyczna, którą można uprawiać nawet gdy na zewnątrz pada, plucha albo nawałnica. Pozwala zapewnić dzieciom codzienną porcję ruchu, a wszystko czego potrzebujesz to kawałek wolnej podłogi i wyobraźnia. (Możesz się też wspomagać moim blogiem, na który wrzucam pomysły na zabawy jogiczne i medytacyjne dla dzieci).

 

Zabawa w jogę uczy młodsze dzieci podstawowych form ruchu, czyli stania, chodzenia, biegania a także utrzymania równowagi i świadomości ciała, w tym świadomego oddychania. To jest to, czego bąble potrzebują na tym etapie. Absolutnie nie potrzebują siedzieć nieruchomo na macie.

Poza tym, na zajęciach jogi małe dzieci uczą się funkcjonować w grupie. To szczególnie ważne dla tych dzieci, które nie chodzą do przedszkola i czas spędzają tylko z rodziną.

 

Dla starszych dzieci joga niesie jeszcze większe możliwości – pomaga poznać i zapanować nad własnym ciałem, poprawić koordynację i wzmocnić je, kształtuje prawidłową postawę, dodaje energii, uczy koncentracji i relaksacji, ćwiczą pamięć, pobudzają wyobraźnię, rozwijają kreatywność.

Robiąc postępy, zaczynają wierzyć w siebie. Nieśmiałe dzieci pracując w grupie, z czasem stają się bardziej otwarte. Te bardziej ruchliwe, uczą się jak radzić sobie z nadmiarem energii, albo użyć jej produktywny sposób.

 

Jeśli jeszcze Cię nie przekonałam, zapraszam na zajęcia jogi rodzinnej – przejrzyj kalendarz i dołącz do zabawy!

Joga rodzinna w Kawiarni Wolna Przestrzeń na Pradze.
Joga rodzinna w Kawiarni Wolna Przestrzeń na Pradze. Te kolorowe jaszczurki wygrzewają się na kamieniach… ups te kamienie się ruszają!

Jesteś rodzicem, pracujesz z dziećmi, a może jesteś dużym dzieckiem?

Kliknij poniżej i dołącz do naszej grupy zabawowej na Facebooku:joga dla dzieci, joga rodzinna, zabawy dla dzieci