Zawsze miałam problemy z koncentracją. Byle dźwięk potrafił odwrócić moją uwagę od pracy domowej, książki czy rozmowy. Z perspektywy czasu widzę, że teraz sprawy mają się jeszcze gorzej. Tu dzwoni, tam świeci, gdzie indziej pyka. Świat kompletnie oszalał i nie ma gdzie od tego uciec. Nawet jeśli schowasz się przed zgiełkiem miasta w zaciszu swojego mieszkania, to niechybnie dosięgnie Cię przez ekran telefonu.

Nie ma się co dziwić, że masz problemy ze skupieniem się na jednej rzeczy, jeśli kilka kolejnych dobija się o Twoją uwagę. Nikt już nie ma wątpliwości, że nadmiar bodźców skutkuje problemami z koncentracją. Skoro tak działa na Ciebie, to co robi z dziećmi? Gorsze wyniki w nauce to pikuś, w porównaniu z tym, do czego może je to doprowadzić.

Dzisiejszy, kolorowy, wspaniały świat, jak nigdy wcześniej nie pozostawia też wiele miejsca dla wyobraźni. A to przecież ona sprawia, że robimy wspaniałe rzeczy. Tylko, że marzenia rodzą się z braku, nie z nadmiaru.

Marzenia bardziej przyziemne, materialne łatwej wywołać i zaspokoić. W tym zdaniu dzisiejszy świat jest niedościgniony. A co z wielkimi marzeniami?  Wielkie marzenia wymagają poświęcenia uwagi, by mogły się rozwijać i rosnąć w siłę. Wspieranie w tym dzieci, to najlepszy prezent jaki możemy dać im i światu. Dlatego dziś podpowiem Ci, jak to zrobić używając techniki wizualizacji dla dzieci.

Światełka, kolory, neony

We wpisie Jak praktykować Tratakę ze światłem świecy (video + audio do pobrania) podaję wytyczne do medytacji, którą możesz robić z nastolatkami. O ile ze starszymi dziećmi trataka ze świecą jest ok, to możesz nie chcieć, żeby młodsze bawiły się ogniem. Stąd propozycja żeby użyły wyobraźni.

Dzięki temu będą ćwiczyć nie tylko koncentrację, ale i rozwijać wyobraźnię. Żeby im to ułatwić, proponuję mały trik, który pozwoli im podejść do ćwiczenia chętniej. Przeczytaj wpis o tradycyjnych festiwalach światła, które odbywają się co roku w różnych częściach Azji: Zdziwisz się jakie festiwale w Azji odbywają się jesienią, a później użyj ich jako oprawy dla poniższego ćwiczenia. 

Zapoznaj dzieci z kulturą innych krajów – to świetny pretekst do wprowadzenia wizualizacji, która pozwoli im się wyciszyć i poruszy ich wyobraźnię.

Wizualizacja dla dzieci – Festiwal Światła krok po kroku

  1. Wprowadź dzieci w zabawę opowiadając o festiwalach światła. Możesz wybrać jeden i opisać, co się wtedy robi. Zaproś dzieci do zabawy w Festiwal Światła.
  2. Dopiero teraz poproś dzieci, by usiadły wygodnie lub położyły się. Zachęć je żeby się rozluźniły. Mogą zamknąć oczy, ale nie muszą (młodsze dzieci będą mieć z tym problem).
  3. Niech teraz już nie zwracają uwagi na to co jest dookoła, na koleżanki i kolegów, czy głosy za drzwiami. Niech skupią się tylko na sobie.
  4. Zwróć ich uwagę na czubek głowy i poproś, by wyobraziły sobie jasne światło. To światło wpada do ich ciała przez czubek głowy i powoli przepływa przez ich ciała.
  5. Gdy światło dotyka kolejnych części ciała (buzia, ramiona, ręce, plecy, serce, brzuszek, pupa, nogi), rozluźnia tę część i wypełnia je miłością / współczuciem / dobrocią / energią (cokolwiek chcesz promować poprzez tę medytację).
  6. W końcu światło zalewa całe ciało i zaczyna promieniować. Ich ciała świecą, a ciepło tego światła dotyka wszystkich w pokoju, a później sięga ich rodziny i bliskich.
  7. Daj dzieciom minutę lub dwie, aby skupiły się na tym obrazie – ja w tym czasie lubię używać dzwonków rurkowych lub mis. Można też puścić kojącą muzykę. \
  8. Po chwili poprowadź je z powrotem do ich ciał i poproś, by wzięły głęboki oddech…. poruszały palcami… zgięły kolana i przytuliły je do siebie… Jeśli leżą, niech przewrócą się na bok i usiądą… i powooooli otworzą oczy.

Oto przepis na Shanti dzieciaki

Bawcie się dobrze!

 

Jesteś rodzicem, pracujesz z dziećmi, a może jesteś dużym dzieckiem?

Kliknij poniżej i dołącz do naszej grupy zabawowej na Facebooku:joga dla dzieci, joga rodzinna, zabawy dla dzieci

Zdjęcie w nagłówku pochodzi z Freepik.com. Pozostałe są moje, ok?

Autor

Pomagam dbać o ciało, umysł i duszę. Opowiadam o jodze, medytacji, podróżach i innych sposobach rozwoju osobistego. Te rzeczy zmieniły moje życie - sprawiły, że lepiej się czuję w swoim ciele, jestem zdrowsza, łatwiej pokonuję codzienne trudności, pełniej wyrażam siebie. DOŁĄCZ DO MNIE: