Jeden sposób na wszystkie Twoje bolączki? Brzmi trochę jak pic na wodę fotomontaż, a w najlepszym wypadku fantasy…

Jeden, by wszystkimi rządzić, jeden, by wszystkie odnaleźć,
Jeden, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać.

Na szczęście nie potrzebujesz pchać się do Mordoru, ani zbierać Drużyny do pomocy. Sposób jest prosty, bezpłatny i dostępny dla każdego.

Nie jest tajemnicą, że brak snu może mieć negatywne konsekwencje. Jest to dość dobrze przebadany temat, przez różnej maści naukowców i wyniki jednoznacznie potwierdzają wpływ długości snu na funkcję poznawczą, nastrój i wydajność fizyczną.

Sama zainteresowałam się tym tematem, bo zdarza mi się zaniedbywać sen, kiedy pracuję nad jakimś projektem i jaram się tak bardzo, że zapominam położyć się spać… Takie podejście (mimo że regularnie praktykuję jogi), w pewnym momencie kompletnie rozstroiło mój organizm, w tym równowagę hormonalną.

Pamiętajcie że sjesta poprawia czynności umysłowe, wydajność, czasy reakcji i samopoczucie, a poza tym:

1. Drzemka jest lepsza niż dłuższy sen czy kofeina

Zdarza Ci się mieć popołudniowy zjazd? Odpuść kawunię i złap drzemala. Badanie opublikowane w czasopiśmie „Sleep Research” wykazało, że 15-20-minutowa drzemka była lepsza dla pokonania popołudniowych spadków energii, niż kofeina. Mało tego! Okazało się też, że wydłużenie czasu snu nocnego, jest mniej skuteczne niż kofeina w zmniejszaniu poziomu senności.

Czyli drzemka, kawa, dłuższy sen. W tej kolejności.

2. Sjesta wpływa korzystnie na serce

Zgodnie z badaniami przedstawionymi podczas konferencji European Society of Cardiology w roku 2015, drzemka obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Naukowcy odkryli, że drzemanie w godzinach popołudniowych obniża poziom ciśnienia tętniczego o 11%. Poza tym, długie drzemki (60-minutowe) mają jeszcze lepszy wpływ na tętnice i serce.

3. Drzemka poprawia wydajność sportową

Wyczerpanie może sprawić, że poczujesz się zbyt słabo, aby trenować lub sprawi, że trening będzie mniej efektywny. Naukowcy z Uniwersytetu Stanford stwierdzili, że 10 godzin snu (w tym drzemek) poprawia jakość treningu i wydajność elitarnych sportowców na badanych uczelnianych.

Sen jest ważnym czynnikiem dla uzyskania lepszych osiągów sportowych. Wyniki badań sugerują, że ważne jest też, aby wysypianie się nie było jednorazowym zdarzeniem na noc przed „tym dniem”. Lepsze efekty daje regularne wysypianie się.

Nie pozostaje nic innego, jak tylko uzupełnienie planu treningowego o drzemkę.

4. Drzemanie zwiększa kreatywność

Pamięć krótkoterminowa ma ograniczoną pojemność. Twój mózg zwalnia, tak samo jak Twój telefon, gdy nie wyczyścisz nieużywanych aplikacji. Co doradzi IT, kiedy zawiesza Ci się komputer? Reset.

Sen pomaga w usuwaniu niepotrzebnych informacji, zanim mózg wchłonie nowe. Drzemka w trakcie dnia zwiększa czujność i poprawia zakres funkcji poznawczych (percepcja, mowa i motoryka, pamięć).

Poza tym, faza REM, to etap snu związany z marzeniami sennymi i ma wpływ na kreatywne rozwiązywanie problemów. Badania wykazały, że te osoby, które pozwalają sobie na drzemkę lub po prostu relaks (bez zasypiania), wymyślają bardziej kreatywne rozwiązania problemów niż ci, którzy się na nich skupiają.

Następnym razem, zanim zaczniesz pracę nad jakimś projektem, raportem, czy pracą domową, zdrzemnij się najpierw.

5. Drzemka wspiera utratę wagi

Nic nie zastąpi zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej, ale drzemka może pomóc w zmianie rozmiarówki. Uważa się, że zmęczenie wpływa na hormony, które kontrolują głód, prowadząc do spożywania większej ilości kalorii i wyboru mniej zdrowej żywności.

Jedno z badań wykazało, że kobiety, które spały niecałe pięć godzin w ciągu nocy, były o 15% bardziej otyłe niż kobiety, które spały co najmniej siedem godzin. Nie panikuj jeśli śpisz krócej, ponoć drzemka w ciągu dnia też zda egzamin.

Kiedy najlepiej przyciąć komara

Według kolejnych badań (przysięgam, że sama tego nie wymyślam – źródła podaję na końcu), najlepiej drzemać wczesnym popołudniem, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że drzemka wpłynie na nocny sen. Drzemka między 3 a 5 po południu jest najbardziej skuteczna.

Staraj się spać mniej niż 20 minut lub dłużej niż 60 minut. To pozwoli Ci utrzymywać się w płytkich stadiach snu. Ustaw alarm. Tylko błagam, jakiś ładny.

Wsparcie potrzebne od zaraz

Współczesny sposób życia oznacza, że niewiele osób może zapewnić sobie wystarczająco dużo snu. Jeśli jesteś rodzicem / korpoludkiem / podróżujesz, porządny odpoczynek staje się dobrem luksusowym.

W takich okolicznościach przyrody złapanie drzemala może oznaczać wyzwanie porównywalne z wyprawą do Mordoru (szczególnie kiedy Twoje Nazgule depczą Ci po piętach). W Jukeju stworzyli nowy rodzaj zajęć – grupowe zajęcia drzemania.

Podczas 45-minutowych zajęć przechodzi się przez ćwiczenia relaksacyjne przy relaksującej muzyce aby uwolnić napięcia, by następnie założyć maski na oczy i owinąć się w  koce. Sweet.

 

Na jodze też zdarzają się sytuacje, kiedy ludzie drzemią w savasanie…

Komu zdarzyło się zasnąć na zajęciach jogi i obudzić się przez własne chrapanie?

Mi 🙂

Źródło: 12, 3, 45.

Zdjęcie w nagłówku pochodzi z Google. Pozostałe zdjęcia są mojego autorstwa oraz @nebnomad.

Autor

Pomagam dbać o ciało, umysł i duszę. Opowiadam o jodze, medytacji, podróżach i innych sposobach rozwoju osobistego. Te rzeczy zmieniły moje życie - sprawiły, że lepiej się czuję w swoim ciele, jestem zdrowsza, łatwiej pokonuję codzienne trudności, pełniej wyrażam siebie. DOŁĄCZ DO MNIE: