Przepraszam, że jak? Medytacja z czekoladą? Ano! Czego to ludzie nie wymyślą żeby sobie dogodzić, co nie?

Nie zupełnie o przyjemność się tutaj rozchodzi. Czekoladowa medytacja to prosty i wdzięczny sposób by ćwiczyć uważność. A to dlatego, że koncentracja będąca podstawą stanu medytacyjnego sprawia dzisiejszym ludzikom ogromną trudność. Użycie takiej czekolady, która angażuje zmysły totalnie, naturalnie ułatwia skupienie uwagi. Taki mały podstęp!

Zaangażuj swoje zmysły, zauważ kolory, zapachy, dźwięki, teksturę i całą gamę smaków a powstrzymasz się od wtranżolenia całej tabliczki czekolady.

Czekolada + medytacja - pyszna praktyka uważności

Miałam okazję prowadzić taką medytację kilka razy dla swoich uczniów i z oczywistych powodów nie mogłam w niej jednocześnie uczestniczyć. I co się okazało? Po 20 minutach gadania o czekoladzie, już wcale nie miałam na nią ochoty. (Choć początek nie był łatwy…).

Co ważne, łatwo do tej medytacji namówić każdego i można śmiało robić razem z dziećmi.

Oczywiście jest to jedna z moich ulubionych technik uważności. Zasadniczo, podchodzi pod tzw. Mindful Eating, czyli uważne jedzenie / odżywianie, które polega na tym, by jeść bez pośpiechu, w skupieniu i unikać wszelkich przeszkadzaczy. Chodzi o wsłuchanie się w sygnały z organizmu i jedzenie tylko do momentu uzyskania uczucia sytości. Pomaga to w rozróżnianiu rzeczywistego głodu od uzależnienia od jedzenia.

Twoja nowa technika jedzenia czekolady

Najlepiej robić tę medytację na pusty żołądek.Postaraj się użyć do tej medytacji czekolady najwyższej jakości, z surowego kakao BIO a nie takiej, w której przeważa cukier.

Możesz też spróbować zdrowszej wersji z owocami, jak truskawka czy jagoda lub każdym innym, byle pokrojonym na mniejsze kawałki, które zmieszczą się w buzi.

Przygotuj tylko tyle kawałków, ile jest osób! Każdy dostaje JEDEN a ani okruszka więcej. Wiem, barbarzyństwo!

Dobrze mieć pod ręką chusteczki higieniczne. Przy tej medytacji można się nieźle umorusać…

Czekolada + medytacja - pyszna praktyka uważności dla dzieci i dorosłych

No to jedziemy!

 1. Usiądźcie wygodnie, najlepiej w jakimś spokojnym miejscu, a jeśli siedzicie przy stole to dobrze by było, żeby wszyscy obecni brali udział w medytacji
 2. Zamknijcie na chwilę oczy i skierujcie uwagę do swojego ciała.
 3. Zacznijcie obserwować swoje usta, język, wnętrze ust i zwróćcie uwagę na odczucia.
 4. Teraz przenieście się do gardła… do żołądka. Zauważcie odczucia w pustym żołądku.
 5. Otwórzcie oczy i weźcie JEDEN kawałek czekolady do ręki. Ale jeszcze go nie jedzcie!
 6. Zauważcie jego kształt, ciężar, kolor. Zachęć dzieci do korzystania ze zmysłów, poprzez zadawanie takich pytań jak: Jak wygląda Twój kawałek czekolady? Czy jest ciepły czy zimny? Miękki czy twardy? Jak pachnie?
 7. Teraz zadaj pytania zwracające uwagę na ciało dziecka i jego reakcje: Co czujesz w ustach, kiedy patrzysz na jedzenie? Może zauważysz jakiekolwiek uczucia w żołądku?
 8. Powoli połóżcie czekoladę na języku, bez gryzienia i zamknijcie oczy.
 9. Po prostu obserwujcie odczucia na języku i wewnątrz ciała. Czekolada ma ponad 300 różnych smaków! Sprawdźcie, czy możecie wyczuć niektóre z nich.
 10. Powoli zacznijcie gryźć lub ssać, aby zauważyć zmianę smaku i tekstury.
 11. Obserwujcie jak płynna czekolada spływa przez gardło do żołądka. Jakie to uczucie?
 12. Przynieście swoją uwagę z powrotem do ust i delektujcie się posmakiem.
 13. Dzieci mogą kontynuować praktykę uważności na przykład rysując swoje doświadczenia.

 

Tadaaa! Koniec.

Bawcie się dobrze!

Jesteś rodzicem, pracujesz z dziećmi, a może jesteś dużym dzieckiem?

Kliknij poniżej i dołącz do naszej grupy zabawowej na Facebooku:

joga dla dzieci, joga rodzinna, zabawy dla dzieci

Autor

Pomagam dbać o ciało, umysł i duszę. Opowiadam o jodze, medytacji, podróżach i innych sposobach rozwoju osobistego. Te rzeczy zmieniły moje życie - sprawiły, że lepiej się czuję w swoim ciele, jestem zdrowsza, łatwiej pokonuję codzienne trudności, pełniej wyrażam siebie. DOŁĄCZ DO MNIE: