Dzieciaki uwielbiają wszelkie gry. Często zasady są tak banalne, że jako dorośli zupełnie nie potrafimy zrozumieć ich fenomenu. Dla dzieci jednak gry nie muszą być skomplikowane, by je zainteresowały. Śmiało możesz to wykorzystać do zachęcenia swojego dziecka do ruchu, tak jak ja to robię na każdej lekcji jogi dla dzieci, które prowadzę w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach.

Oczywiście gry muszą być dostosowane do wieku dzieci, ale z ręką na sercu powiem Ci, że to jest jedyny efektywny sposób na ogarnięcie grupy dziesięciu nabuzowanych energią małolatów. Poza tym, dzieciaki to po prostu lubią. Często się zdarza, że same mnie proszą, by danego dnia zrobić jakąś jogiczną grę, która przypadła im do gustu. Kwestia tylko żeby zawsze mieć coś nowego w zanadrzu, bo dzieciaki często zmieniają zdanie. Po fazie na tunel z psów, była faza na magiczny las, a później na jogowego detektywa. I tak bez końca.

Tym oto sposobem, wymyślanie nowych trików na przemycenie ćwiczeń jogi i medytacji, stało się moim głównym zajęciem ostatnimi czasy. I chętnie się nimi z Tobą podzielę.

Piekło-Niebo albo Jogowa Wróżka

Pamiętasz zabawę Piekło-Niebo? Chyba każdy kiedyś grał z koleżankami i wróżył sobie najdziwniejsze rzeczy. Szkoda, że nic z tego nie pamiętam, a nóż coś się sprawdziło!

Teraz używam tej prostej gry na zajęciach jogi z dziećmi. Okazuje się, że ślepy los bardziej przemawia do dzieci, niż zwykła prośba „Hej, zróbmy teraz psa z głową w dół!”. Część dzieci zrobi w jedną sekundę, część powie że je bolą ręce, inne że „to jest trudne proszę Pani!” a kolejne, że nudne (ewentualnie „ale wiocha” jeśli jest akurat faza na bycie super cool). Także nie przejmuj się, jeśli kawałek papieru okaże się bardziej motywujący od Ciebie.

Ta klasyczna gra może być  łatwo zaadaptowana do zabawy w jogę i przynieść wiele korzyści dla rozwoju dziecka:

1. Pierwsze primo – tworzenie prostego origami z papieru wspiera umiejętności motoryczne i skupienie.

2. Drugie primo – w wersji jogowej, podział pozycji na cztery grupy pomaga zrozumieć podstawowe rodzaje ruchu.

3. Gra uczy pozycji jogi i zachęca do ruchu w sposób łatwy i przyjemny.

Jak grać w Grę Jogowa Wróżka

Po prostu zamiast jakiś wróżb od czapy wrzucamy osiem pozycji jogi. Możecie zrobić taką wróżbę własnoręcznie, po prostu rysując z dzieckiem pozycje jogi lub wpisując ich nazwy. Możesz też skorzystać z mojej wiedzy i pobrać grafikę, którą dla Was przygotowałam. Pobierzesz ją na dole tej strony.

Przygotuj lub pobierz grafikę wytnij i złóż z dzieckiem origami według załączonej instrukcji. Grać mogą dwie osoby lub więcej, zmieniając się po każdej rundzie.

  1. Dziecko umieszcza kciuk i palec wskazujący każdej ręki w czterech kieszeniach origami i zostaje najprawdziwszym Wróżbitą / Wróżką.
  2. Wróżka prosi drugie dziecko o wybranie jednego z czterech kolorów widocznych na klapach wróżby.
  3. Jeśli gracz wybierze kolor niebieski, przeliteruj N-I-E-B-I-E-S-K-I naprzemiennie otwierając i zamykając wróżbę. Starsze dzieci mogą nawet przeliterować całą nazwę grupy pozycji np. P-L-E-C-Y-I-B-R-Z-U-C-H.
  4. Ostatnia liter odsłoni cztery liczby wewnątrz wróżby. Drugi gracz wybiera jedną z tych liczb.
  5. Wróżka sprawdza jaka pozycja znajduje się pod tą liczbą. Drugi gracz musi ją wykonać, a  pierwszy sprawdza, czy ten robi to dobrze.
  6. Dzieci zmieniają się i kontynuują, aż im się znudzi.

Grę można modyfikować na różne sposoby – można zmieniać sposób liczenia, wszyscy mogą robić wywróżoną pozycję, jeśli pozycje są już znane można po prostu podać nazwę bez pokazywania obrazka i drugie dziecko musi zrobić ją z pamięci itd.

Dzieci z reguły mają mnóstwo pomysłów na modyfikacje i z pewnością znajdą nowy sposób na grę.

Klikając poniżej, otrzymasz dostęp pliku z grą Jogowa Wróżka oraz do wielu innych plików – gier jogicznych, medytacji i kart motywacyjnych dla małych i dużych dzieci, które możesz pobrać i używać do woli.

Indżoj! Dajcie znać jak się grało i zajrzyjcie na bloga w kolejną sobotę. Sobota to tutaj dzień rodzinny.

Życzę shanti dzieciaków!

 

 

Jesteś rodzicem, pracujesz z dziećmi, a może jesteś dużym dzieckiem?

Kliknij poniżej i dołącz do naszej grupy zabawowej na Facebooku:joga dla dzieci, joga rodzinna, zabawy dla dzieci

Autor

Pomagam dbać o ciało, umysł i duszę. Opowiadam o jodze, medytacji, podróżach i innych sposobach rozwoju osobistego. Te rzeczy zmieniły moje życie - sprawiły, że lepiej się czuję w swoim ciele, jestem zdrowsza, łatwiej pokonuję codzienne trudności, pełniej wyrażam siebie. DOŁĄCZ DO MNIE: