Medytacja dla dzieci

Proste ćwiczenie mindfulness dla dzieci z *zaburzeniami uwagi*

Medytacja dla dzieci, ale jako to? To dzieci mogą medytować? Nie tylko mogą, ale dzieci są do tego stworzone! Ponieważ z wiekiem dzieci tracą umiejętność bycia tu i teraz, a do tego są stale rozpraszane przez bodźce z zewnątrz, można śmiało wprowadzać ćwiczenia zwiększające świadomość ciała już z pięcio- sześciolatkami.

To proste ćwiczenie mindfulness dla dzieci pomaga dziecku uspokoić się, odpocząć i skierować uwagę do wewnątrz i sprawdzi się też w przypadku dzieci, które mają trudności z koncentracją.

Skan ciała to jedna z najprostszych technik medytacyjnych i jest bardzo łatwy do nauczenia.

  1. Pozwól dzieciom położyć się na plecach na wygodnej powierzchni i zamknąć oczy. Jeśli nie jest to w tej chwili możliwe, niech po prostu siedzą lub stoją, tak jak chcą.
  2. Przyciągnięcie uwagi dziecka, które ma problem ze skupieniem uwagi wymaga… siły.  Poproś więc, żeby pokazały Ci jakie bardzo są silne.
  3. Teraz poproś, by pokazały jak bardzo każda część ich ciała jest mocna. Kolejno wymień części ciała – niech dzieci ścisną dłonie w pięści, pokażą że nogi i ramiona są twarde jak kamień. Niech ścisną każdy mięsień w ciele tak mocno, jak tylko potrafią.
  4. Po kilku sekundach poproś, by dzieci zwolniły napięte mięśnie i pokazały jak bardzo miękkie może być ich ciało. Zupełnie jak ciało szmacianej lalki lub marionetki.

Zabawę możesz zacząć od trzech punktów skupienia uwagi i każdorazowo dodawać kolejne. Możesz też zmienić sposób napięcia mięśni – np. od zaciskania pięści do ręki „drapaka” z szeroko rozstawionymi palcami. Później możesz też zachęcić dzieci do myślenia o tym, jak ich ciała czują się w czasie wykonywania ćwiczenia. Staraj się nie podsuwać odpowiedzi, niech dzieci same nazwą odczucia. Pamiętaj, że nigdzie się Wam nie spieszy!

Jeżeli masz w domu łasucha albo niejadka, to możesz spróbować Medytacja + czekolada = pyszna praktyka uważności dla dzieci i dorosłych. Dzieciaki przecież uwielbiają bawić się jedzeniem!

Indżoj! Życzę shanti dzieciaków i zajrzyj tu w następną sobotę.

 

A jeśli jesteś rodzicem, pracujesz z dziećmi albo sam jesteś dużym dzieckiem – to kliknij poniżej i dołącz do naszej grupy zabawowej na Facebooku:joga dla dzieci, joga rodzinna, zabawy dla dzieci