Self-Care (dbanie o siebie) to rzeczy (czynności), które robimy dla siebie, aby przywrócić nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. To troszczenie się o siebie dokładnie w taki sam sposób, w jaki troszczymy się o innych.
Wellness (dobrostan) to subiektywnie postrzegane przez osobę poczucie szczęścia, pomyślności, zadowolenie ze stanu życia (za Encyklopedią PWN). Dobre samopoczucie zależy od tego, w jaki sposób ty jako osoba postrzegasz siebie i swoje życie jako całość (fizycznie, psychicznie, emocjonalnie i społecznie).
Nasz dobrostan (wellness) zależny zatem od nas samych.
Możemy być tak zajęci zajmowaniem się wszystkimi dookoła, że zapominamy o dbaniu o siebie. Ja wiem, że „trzeba”, „wypada” i „jak nie ja, to nikt tego nie zrobi”. Jednak aby mieć pewność, że można dobrze opiekować się innymi, trzeba najpierw zadbać o siebie.
Jak bardzo jest to ważne pokazują np. instrukcje awaryjnego lądowania w samolotach. Nie zastanawia Was dlaczego zawsze każą założyć maskę tlenową, zanim pomoże się komuś innemu? Naturalnie pierwszą reakcją byłoby zadbanie o swoje dziecko, ale rzeczywistość jest taka, że nie można nikogo uratować, jeśli się nie oddycha!
Czy dbanie o siebie wydaje Wam się samolubne? A może po prostu warto zdać sobie sprawę, że my też mamy potrzeby. By dobrze wypełniać swoje obowiązki, musimy być w dobrym stanie fizycznym i emocjonalnym. Potrzebujemy zarówno energii, jak i zrównoważonych emocji, w przeciwnym razie szybko wyczerpią nam się baterie.
Self-care oznacza różne rzeczy dla różnych osób.
Wszyscy mamy różne potrzeby i problemy, bo jesteśmy w różnym momencie życia, więc dbanie o siebie będzie unikalne dla nas wszystkich. Kto najlepiej zna nasze własne potrzeby? Niby powinniśmy znać je sami, ale nie zawsze jest to taki oczywiste. Jak się dowiedzieć, czego potrzebujemy?
1. Obserwacja
Spróbujcie zastanowić się, gdzie aktualnie jesteście i jak się czujecie.
Pytania do siebie:
- Czy jestem zmęczona?
- Czy trudno mi poradzić z emocjami?
- Czy mam oznaki stresu?
Zastanów się, jak czujesz się w każdym z obszarów swojego istnienia – ciało, umysł, dusza, emocje i relacje?
2. Zrozumienie swoich potrzeb
Kolejnym krokiem jest rozumienie, jakie czynniki wpływają na nasze samopoczucie emocjonalne i fizyczne. Może to oznaczać konieczność poznania swoich wyzwalaczy emocjonalnych (triggerów).
Czy jestem głodna, bo naprawdę jestem głodna, czy dlatego że jestem odwodniona lub zdenerwowana?
3. Działanie
Chociaż self-care oznacza różne rzeczy dla różnych osób, istnieją pewne podstawowe obszary, które wpływają na nas wszystkich. Dbanie o siebie ma wiele wymiarów i pozwala żyć w pokoju ze sobą, jeśli dotyka każdej części naszego istnienia – ciała, umysłu, duszy, relacji i emocji.