Poniższa medytacja dla dzieci promuje koncentrację na własnym ciele, a poprzez nią zmniejszenie napięcia mięśniowego i umysłowego. W “tu i teraz” nie ma ego, nie ma do czego dążyć, z czym się identyfikować i nie ma stresu. Dzieci po takiej medytacji będą bardziej uważne i zrelaksowane.

Jak poprowadzić medytację dla dzieci?

Jeśli robisz medytację z jednym dzieckiem lub dwójką, to warto również wziąć w niej udział dając pozytywny przykład. Bierz udział w zabawie, bądź wzorem. Dzieci kochają naśladować!

Osobiście stosuję tę medytację na zajęciach z grupami od 5 do 15 dzieci. Większe grupy mogą wymagać lepszej organizacji. Dobrze, żeby dzieci były na tyle daleko od siebie, by sobie nie przeszkadzać i nie dotykać się nawzajem. Na wyciągnięcie łapek mają mieć tylko swoją przestrzeń. Można ją też oznaczyć matą, kocem czy pętelką ze sznurka.

Medytacja dla dzieci
Medytacja dla dzieci, Tajlandia, PakSong, Eco-Logic Resort, Mar 2016

Jeśli przydarza się jakiś chichotek albo zaczapiajka, w pierwszej kolejności trzeba wyłapać słabe ogniwo i je wyeliminować. Jeżeli dewiant zaczepia inne dzieci, przenieś delikwenta na inne miejsce, najlepiej bliżej siebie. Jeśli się chichra lub gada, ignoruj aż sam się uspokoi. Albo poproś o pomoc przy prowadzeniu medytacji – np. powiedz na ucho instrukcję, a skazaniec ma przekazać ją reszcie dzieci.

Ogólnie, nie ma się co zrażać i próbować różnych sposobów. W końcu dzieciaki się przyzwyczają, zaczną łapać o co chodzi i się uspokoją. Jeszcze się nie zdarzyło, żeby dzieci weszły w medytację bez oporów, przy pierwszym podejściu.

Poniżej opis medytacjiinstrukcja krok po kroku. Przygotowałam też wersję audio do ściągnięcia dla zarejestrowanych ludków. Można ją sobie pobrać na telefon i puścić dzieciakom w dowolnej chwili np. przed snem, odrabianiem lekcji albo jak są bardzo rozbrykane.

Medytacja dla dzieci – Bałwanek w ogrodzie

Dzieci kładą się na wznak lub siedzą po turecku. Zacznij od pobudzenia motywacji dzieci – opowiedz chwilę, co będziecie robić. A będziecie: bawić się w zimę w ogrodzie.

Medytacja dla dzieci - wyobraź sobie, że jesteś bałwankiem
Cała masa medytujących na śniegu bałwanków

Kto potrafi choć na chwilę stać się prawdziwym bałwankiem i robić wszystko to co on robi, ten będzie mógł zobaczyć i poczuć rzeczy, które mogą robić tylko bałwanki!

[Możesz zapytać dzieci, czym chcą być. Jeśli nie chcą być bałwankiem, mogą być płatkiem śniegu, drzewem w ogrodzie lub kaloszem. Czegokolwiek zapragną, pozwól im i dostosuj tekst do ich marzeń].

To posłuchajcie… Jesteś w zaśnieżonym zimowym ogrodzie… Teraz musimy sobie to wyobrazić, więc zamknij oczy.

Gdziekolwiek nie spojrzysz, wszystko pokryte jest białym, puszystym śniegiem. Promienie zimowego słońca padają na śnieg i sprawiają, że ten błyszczy.

Jesteś bałwankiem, stojącym na śniegu pośrodku ogrodu. Masz nos z marchewki. Twoje oczy są z kamyków czarnych jak węgiel, a ręce z gałązek, sterczą po bokach śnieżnego ciała. Dzieci założyły ci kolorowy szalik na szyję i czapkę z pomponem.

Stoisz pośrodku ogrodu. Poczuj swoje ciało. Jest kompletnie zamarznięte i sztywne, dlatego bałwanki nie mogą się ruszać… więc pamiętaj, by pozostać bez ruchu!

Jest ci miło i przyjemnie, bo możesz obserwować, to co dzieje się dookoła. Słuchasz jak wiatr hula i szeleści gałęziami drzewa. Drzewo jest pokryte śniegiem. Dookoła ciebie są ślady butów na śniegu. Z nieba, powoli opadają na ziemię płatki śniegu. Jeden z nich opadł właśnie na twój marchewkowy nos!

 

Teraz do ogrodu wleciał mały, szaro-bury wróbelek i przysiadł na śniegu. Szukając nasion do zjedzenia, podskoczył kilka razy. Na śniegu widzisz malutkie ślady jego łapek.

Nagle, wróbelek wzbił się w powietrze, podleciał do ciebie i usiadł na twoim patykowym ramieniu.

 

Pamiętaj, że jesteś bałwankiem i nie możesz się ruszyć. Pozostań w spokoju i w bezruchu, kiedy wróbelek przeskakuje wzdłuż twojej patykowej ręki. Tak samo nagle jak przyfrunął, teraz wróbelek odleciał.

Kiedy tak stoisz w ogrodzie, obserwuj jak spokojny i jasny jest ten zimowy poranek. Lubisz gdy jest tak cicho i spokojnie.

Słońce powoli wznosi się wyżej, a jego promienie sięgają twojego ciała. Bałwanek błyszczy i mieni się w słońcu, jakby składał się z milionów małych kryształków.

 

Teraz, poczuj ciepło promieni słońca na swoim zamarzniętym, nieruchomym ciele. Robi się przyjemnie ciepło. Poczuj, jak bardzo powoli zaczynasz rozpuszczać się na słońcu.

Najpierw rozpuszcza się twoja głowa. Kropelki wody zaczynają spływać po ciele w dół i kapać na ziemię.

Poczuj, jak twoje ciało ogrzewa się i robi się coraz mniejsze i mniejsze. Każdy kawałek twojego ciała rozpuszcza się i zmienia w wodę, aż zostaje po nim tylko mała kałuża w środku ogrodu. Jest ciepła, zrelaksowana i spokojna.

Medytacja dla dzieci - bądź zrelaksowany jak bałwanek
Po bałwanie kałuża zostanie!

Nie jesteś już bałwankiem. Teraz znów możesz się poruszyć.

Porusz palcami rąk. Porusz palcami stóp. Możesz się przeciągnąć jak po długim śnie. Otwórz oczy i usiądź.

ZIMOWA MEDYTACJA DLA DZIECI – AUDIO DO POBRANIA

Bawcie się dobrze!

Źródła: 1, 2, 3.

Jesteś rodzicem, pracujesz z dziećmi, a może jesteś dużym dzieckiem?

Autor

Pomagam dbać o ciało, umysł i duszę. Opowiadam o jodze, medytacji, podróżach i innych sposobach rozwoju osobistego. Te rzeczy zmieniły moje życie - sprawiły, że lepiej się czuję w swoim ciele, jestem zdrowsza, łatwiej pokonuję codzienne trudności, pełniej wyrażam siebie. DOŁĄCZ DO MNIE: